Preben Wölck (f. Nykøbing Mors 1925, d. 2000)
“Jorden”, 1962. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på plade. 33×41. Uindrammet.
Behov for let overfladerensning. Krakeleringer, afslag i kanten af pladen.