Kinesisk figur af delvist forgyldt bronze i form af Guanyin siddende i dhyanasana på lotustrone, iført folderig dragt og halssmykke på brystet samt krone på hovedet. Ming 1368–1644. Vægt 2374 g. H. 25 cm.
Proveniens ifølge oplysninger: Hjalmar Olson (1902–1990), direktør for Gustavsbergs porcelæns Fabrik 1937–1968.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle huller i trone, temmelig korroderet.