Olafur Eliasson (f. København 1967)
“The Light setup”. Usign. Pen på papir. Lysmål 32×28 og 27×39. (2)
Udstillet: “The Light Setup”, Lunds Konsthal 2005–2006. Olafur Eliasson havde konstrueret en interaktiv tegnemaskine, hvor museumsgæsterne selv kunne styre papirets bevægelser. Tegninger blev stemplet The Light Setup.
Undersøgt i ramme. Enkelte trykfolder.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021