Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“St. Catherine”. Sofabord/skammel af eg. Model 4533. Udført hos Fritz Hansen. H. 36,5. L. 55. B. 53,5.
Proveniens: Hidrører fra den tidligere ejerkreds af Fritz Hansen.
Formgivet 1963 til værelserne på St. Catherine's college i Oxford.
Litteratur: Carsten Thau & Kjeld Vindum: “Arne Jacobsen”, omtalt og gengivet s. 522: “...et lavt bord, der kunne forsynes med hynde og anvendes som fodskammel eller taburet”.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Top med mindre skjolder.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
25 bud