Justus Sustermans, efter, 19. årh.s slutning
Titian, efter, 19. årh.s slutning
To portrætter efter Justus Sustermans og Titian.
Justus Sustermans, efter, 19. årh.: Portræt af Valdemar Christian, greve til Slesvig og Holsten, søn af Christian IV (1622–1656). Usigneret. Betegnet R. eller P. Müller? på bagsiden. Olie på lærred. 39×31.
Titian, efter, 19. årh.: “Flora”. Usigneret. Betegnet R. eller P. Müller? på bagsiden. Olie på lærred. 39×31.
(2).
Han: Flere små krakeleringer. Hende: Minimale krakeleringer. Begge med svage mærker efter blændrammen synlige på forsiden, og begge har behov for let overfladeresning.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020
22 bud