Mogens Andersen (f. København 1916, d. sst. 2003)
Komposition. Sign. Mogens Andersen 73 samt sign. på bagsiden MA 73. Olie på lærred. 162×230.
Udstillet: Mogens Andersen “Fra Atelieret”, Randers Kunstmuseum og Nivågaard Malerisamling, 2002.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018