917/​601

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“Redningsbåden går ud”. Sign. M.A. Olie på træ. 41×56.

Studie til større maleri med målene 128×165, dette dateret 1920, og solgt Bruun Rasmussen auktion 871, 2018 nr. 32 afb. s. 41.

I 1875 forlod Michael Ancher Akademiet for i længere perioder at opholde sig i Skagen. Han blev meget optaget af fiskernes liv og arbejde og efterhånden som han lærte deres hårde liv at kende, fik hans malerier karakter i mere realistisk retning. Der er ingen dansk maler som har ofret så mange kræfter på billederne af fiskerne som Michael Ancher.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK