905/​733

Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)

“Hovederne”, 1967/1968. Usign. Syntetisk maling på masonit. 122×122. Uindrammet.

Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1957–1977”, København, 2002, M 198. Udstillet: “Per Kirkeby”, Fyns Stiftsmuseum, Odense, 1968. Udstillet: “En bro över Sundet. Dansk 1900-tals konst”, Lunds Konsthall, Sverige, 1970, kat. nr. 100. Udstillet: “Per Kirkeby”, Louisiana, Humlebæk, 1990, kat. nr. 9. Udstillet: “Per Kirkeby. Måleri/Paintings. Skulptur/Sculpture. Teckningar/Drawings. Böcker/Books. Film/Films 1964–1990”, Moderna Museet, Stockholm, 1990, kat. nr. 8. Udstillet: “Per Kirkeby. Maalauksia. Veistoksia. Piirustuksia. Kirjoja. Elokuvia 1964–1990”, Porin Taidemuseo, Helsinki, 1991, kat. nr. 8. Proveniens: Dansk privatsamling.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag

590.000 DKK