891/​1459

Henri Hayden (f. Warszawa 1883, d. Paris 1970)

“Paysage”. Sign Hayden; sign på bagsiden Hayden IX 1920. Olie på lærred. 65×80.

Proveniens: Mr. Leonce Rosenberg, Galerie de l'Effort Moderne, Paris (dele af etiket på bagsiden). Proveniens: Marlborough Fine Art Ltd., Old Bond Street, London (etiket på bagsiden). Proveniens: Den britiske forretningsmand og møbelproducent C. W. F. France (1897–1972), der gennem virksomheden 'France & Daverkosen" - senere 'France & Søn' spillede en afgørende rolle i dansk møbeldesigns internationale gennembrud i 1950'erne - bl.a. igennem samarbejdet med Finn Juhl. Erhvervet fra ovenstående og siden nedarvet i familien.

Et foto-certifikat fra Comité Henri Hayden vil følge værket.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

2.000.000 DKK

Hammerslag