2048/​747

Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)

Sauceskål af sterlingsølv med hank af elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen 1960'erne. Vægt 233 g. H. 6,2. L. inkl. hank 23.

CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hank en smule løs i montering.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.450 DKK

1.450 DKK
(Autobud) 1.400 DKK
1.400 DKK
1.350 DKK
(Autobud) 1.300 DKK
1.300 DKK
(Autobud) 1.250 DKK
1.200 DKK
1.000 DKK