Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Sauceskål af sterlingsølv med hank af elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen 1960'erne. Vægt 233 g. H. 6,2. L. inkl. hank 23.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hank en smule løs i montering.
Moderne kunst og design, 24. november 2020