2446/755
Dækketøjsskab af teak med profileret front og sider. Stel med tilspidsende ben. Front med to låger. Indvendigt med hylder. Udført for Illums Bolighus. H. 125. 112. D. 38.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og skjolder. Varmemærke på top. Tre hylder medfølger. Døre er skæve og kan ikke lukkes. Et nøglehul defekt. Et nøglehul mangler messingdel.
Vurdering