Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933)
“Gammel romersk Bro fra Lira Floden ved Sora”. Sign. Joakim Skovgaard 1889. Vandfarve og pen på papir monteret på papir. Bladstørrelse 25×34,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1207, 2012 nr. 1019.
Papiret er let gulnet. Enkelte nålehuller i hjørner.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
30 bud