Alfred Klitgaard (f. Århus 1926, d. 2005)
Maria Viktor (f. København 1932)
Smykkeskrin af Rio-palisander, indvendigt med ruminddeling i to niveauer, beklædt med gråt ruskind. Låg ilagt polykrom emaljedekoration på kobberplade, sign. monogram MV. Stemplet Klitgaard, Denmark. Unik. H. 6,8. B. 18. L. 28,8.
Sparsom alders- og brugspatina herunder enkelte overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. april 2015
32 bud