2025/​249

Hollandske fliser af fajance, bestående af flisebillede, dekoreret i blå og mangan med høne, enkelt flise, dekoreret i farver med plukket fjerkræ, og firpas dekoreret i farver med sangfugle, monterede i rammer af egetræ. 18.-19. årh. Rammemål 16×16, 23×23 og 30×30. (3)

Høne: Én flise med revne. Flere mindre kanthak. Slitage. Én flise med sangfugl med større glasurafskalning. Flise med plukkede høns med gennemgående revne og større afslag. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. juni 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK