Foto endnu ikke klar
893/​105

Johan Neumann (f. København 1860, d. sst. 1940)

“Søtræfningen ved Helgoland d. 9 maj 1864”. Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 53×86.

Træfningen fandt sted 9. maj 1864 mellem en dansk flådestyrke under ledelse af orlogskaptajn Suenson bestående af fregatterne “Niels Juel” og “Jylland” samt korvetten “Heimdal” og den østrigsk-preussiske flåde bestående af fregatterne “Schwartzenberg” og “Radetzky” samt kanonbådene “Preussische Adler”, “Blitz” og “Basilisk” under ledelse af W. von Tegett-hoff. Da “Schwartzenberg” var skudt i brand søgte den østrigske flåde ind under Helgoland.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK