Carl Fabergé (, Moskva, 19. årh.s slutning)
Et par russiske Fabergé manchetknapper af 14 kt. guld og sølv hver prydet med den kejserlige russiske dobbeltørn af 14 kt. guld, på poleret lapis lazuli, prydet med en cabochonsleben pink turmalin, omkranset af talrige rosenslebne diamanter, monteret i 14 kt. guld og sølv, kæde og bøjler af guld, hver prydet med en rosensleben diamant og to cabochonslebne pink turmaliner. Karl Fabergé, Moskva bymærke, lødighed 56. 19. årh.s slutning. L. 2,3. B. 1,8. I original æske af træ, foret med creamefarvet silke og fløjl mærket Fabergé - S. Petersburg, Moskva, Odesse under den kejserlige dobbeltørn. (3).
Proveniens: Dansk privateje. Erhvervet 2002 fra en nordamerikansk samler.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 29. november 2019