2444/531
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Stor bjørn af patineret eg og ahorn med bevægelige arme og ben. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 25.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Samling ved maven mellem ahorn og eg gaber en smule.
Vurdering
Hammerslag