2442/936
Ib Madsen (, Danmark. 20. Århundrede)
Acton Schubell (, Danmark. 20. Århundrede)
To lænestole af bejdset bøg, heraf en højrygget. Sæde og ryg betrukket med flerfarvet stribet uld. Udført hos Schubell & Madsen. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med pletter og smuds. Synlig ældre lim ved samlinger.
Vurdering