1503/610
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Bordskål af stentøj modelleret med vertikale riller i relief, dekoreret med grøn glasur. Sign. monogram 189. H. 10. Diam. 26.
Almindelig brugsslitage. Misfarveninger/ kalkringe i bunden af skålen.
Moderne kunst og design, 13. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
17 bud