1948/249
Kaminur i kasse af hvidbroget marmor, urhus flankeret af søjler, sort timekrans med forgyldte romertal. Ca. 1900. H. 32.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag på hjørne. Pendul medfølger. Optræksnøgle medfølger ikke.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. november 2019
Vurdering
Hammerslag