2131/745
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på seks stole med stel af forkromet stål og skaller af hvidlakeret træ, hynder med hvidt skind. Model 3107. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1977. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Uoriginale hyndeovertræk med hvidt skind.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud