2131/​745

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Syveren”. Sæt på seks stole med stel af forkromet stål og skaller af hvidlakeret træ, hynder med hvidt skind. Model 3107. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1977. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Uoriginale hyndeovertræk med hvidt skind.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

6.000–8.000 kr

Hammerslag

6.500 kr

10 bud

6.500 kr
6.000 kr
5.500 kr
5.000 kr
(Autobud) 4.800 kr
4.800 kr
4.600 kr
4.400 kr
4.200 kr
4.000 kr