2149/8557
Russisk ikon med fremstilling af Skt. Nicolaus. Tempera på træpanel med dobbelt forsænket billedflade/“kovcheg”. 18./19. årh. 31,5×27,5. Tykkelse på 34 mm.
Restaureret. Afslag på kanter. Slidt forgyldning.
Russisk tema, 6. december 2021
Vurdering
Hammerslag