2143/​827

Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)

Sjælden pendel af kobber. Indvendig hvidlakeret og underskærm af matglas. Formgivet 1949. Udført hos Kemp & Lauritzen. Diam. 39.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndvæk” 1949.

Alders- og brugslitage, herunder ridser og mærker. Underskærm med stor gennemgående revne. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 26. oktober 2021

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK