2143/827
Jørn Utzon (f. København 1918, d. Helsingør 2008)
Sjælden pendel af kobber. Indvendig hvidlakeret og underskærm af matglas. Formgivet 1949. Udført hos Kemp & Lauritzen. Diam. 39.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndvæk” 1949.
Alders- og brugslitage, herunder ridser og mærker. Underskærm med stor gennemgående revne. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag