893/325
Signeret Tabriz helsilke tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på lys bund prydet med blomster og bladværk omgivet af beige hovedbort med fuglemotiver. Signeret: Iran Ara Matin Asl. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 400×289.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk
Møbler, tæpper og varia , 26. februar 2020
Vurdering
Hammerslag