2433/​719

Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)

Stort fad af lertøj modelleret i form af en fisk. Dekoreret med grønne, sorte og lyse glasurer. Sign. Nils, HAK. Stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 5. L. 47. B. 31,5.

Almindelig brugs- og alderspatina. Enkelte mindre glasurafslag. Bagside forsynet med ophæng for vægmontering.

Moderne kunst og design, 13. august 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.400 DKK

1.400 DKK
1.350 DKK
1.300 DKK
1.250 DKK
1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK