2433/719
Nils Kähler (f. 1906, d. 1979)
Stort fad af lertøj modelleret i form af en fisk. Dekoreret med grønne, sorte og lyse glasurer. Sign. Nils, HAK. Stemplet Danmark. Udført hos Kähler. H. 5. L. 47. B. 31,5.
Almindelig brugs- og alderspatina. Enkelte mindre glasurafslag. Bagside forsynet med ophæng for vægmontering.
Moderne kunst og design, 13. august 2024
Vurdering
Hammerslag