1607/752
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående tre-personers sofa med ben af bejdset bøg. Sider, ryg samt løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model 2423. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 188.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Skind og keder med overfladeridser og mærker. Ben med ridser og minmale afslag.
Moderne kunst og design, 16. februar 2016
Vurdering
Hammerslag