1607/​752

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre-personers sofa med ben af bejdset bøg. Sider, ryg samt løse hynder i sæde og ryg betrukket med patineret brunt skind. Model 2423. Udført hos Fredericia Stolefabrik. L. 188.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Skind og keder med overfladeridser og mærker. Ben med ridser og minmale afslag.

Moderne kunst og design, 16. februar 2016

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK