2432/860
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Skænk og bogkasse af palisander med to låger i front, bag hvilke hylder samt udtræksbakker. Specialbeslag samt nøgle af messing. Model A 232. Udført hos C. M. Madsen for FDB. H. 73,5. B. 122. D. 44. Og H. 133. B. 122. D. 26. (2)
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk”, nr. 8–9, 1959 i annonce.
FDB katalog 1964, s. 34.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
11 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||