2124/746
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Fun 5 DM”. Loftslampe med to klynger af perlemorsskaller, ophængt i kæder af små metalringe, monteret på loftsplade af hvidmalet træ. Formgivet 1964. Udført hos Verpan. Udgået fra Illums Bolighus, 2015. H. 180. Diam. 56.
Stand
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
11 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||