2124/​746

Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)

“Fun 5 DM”. Loftslampe med to klynger af perlemorsskaller, ophængt i kæder af små metalringe, monteret på loftsplade af hvidmalet træ. Formgivet 1964. Udført hos Verpan. Udgået fra Illums Bolighus, 2015. H. 180. Diam. 56.

Stand

Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Kategori
Vur­dering

8.000–10.000 kr

Solgt

Hammerslag

7.500 kr  

11 bud

Tidspunkt Byder Bud
1070997 7.500 kr
906550 7.000 kr
1070997 6.500 kr
906550 6.000 kr
1070997 (Autobud) 5.500 kr
906550 5.000 kr
1070997 (Autobud) 4.800 kr
906550 4.600 kr
1070997 4.400 kr
906550 4.200 kr
851724 4.000 kr