Hans Smidth (f. Nakskov 1839, d. Frederiksberg 1917)
En hedebrand. Sign. Hans Smidth. 64×114.
Udstillet: “Riksförbundet för bildande konst utställning”, nr. 15.Proveniens: Gregers og Dita Kirks kunstsamling, ABR auktion 593, 1993 nr. 24, afb. s. 20. Samlingen solgtes til fordel for Københavns Zoologiske Have.
Udsøgte malerier, 10. september 2003