2032/​268

Sønderjysk salmebog, Den Nye Psalmebog, Slesvig 1811, med montering af sølv, prydet med filigran og røde flusser. Mester Wolfgang Petersen, Haderslev, borgerskab 1825. H. 17. D. 10.

Slitage på glasflusser. Lukke defekt, hængsel mangler. Salmebog tapet i ryggen, dele af ryggen mangler. Sider gulnede, fremstår med fugtpletter. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.050 DKK

1.050 DKK
1.000 DKK