2032/268
Sønderjysk salmebog, Den Nye Psalmebog, Slesvig 1811, med montering af sølv, prydet med filigran og røde flusser. Mester Wolfgang Petersen, Haderslev, borgerskab 1825. H. 17. D. 10.
Slitage på glasflusser. Lukke defekt, hængsel mangler. Salmebog tapet i ryggen, dele af ryggen mangler. Sider gulnede, fremstår med fugtpletter. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. august 2020
Vurdering
Hammerslag