C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
“Marine. Solnedgang”. Sign. C. Fr. Sør. 1878. Utyd. stedsbetegnet. Olie på lærred. 32,5×47,5.
Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier, 1991, nr. 896.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 81, 1930 nr. 99. Winkel & Magnussen auktion 330, 1946 nr. 284.
Èt enkelt mindre trykmærke.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. juni 2023
19 bud