Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)
Skitse med kunstnerens søster syende på en uniformsjakke, i baggrunden en anden kvinde. Sign. Chr. Købke. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 14×11.
Proveniens: Jernstøber K. Brandts samling. Bruun Rasmussen auktion 465, 1984 nr. 467.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021
15 bud