2142/76
Thorvald Niss (f. Assens 1842, d. Frederiksberg 1905)
Tunge skyer over et kuperet landskab. Sign. T. Niss. Olie på lærred. 30×53,5.
Behov for let overfladerensning. Mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag