August Fischer (f. København 1854, d. sst. 1921)
“Vej ved Kirkegaarden i St. Remo”. Sign. Aug. Fischer S. Remo 92. Olie på lærred. 39×56.
Udstillet: Charlottenborg 1893 nr. 126.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 415, 1980 nr. 79, afbildet s. 29.
Retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 2. august 2021