2138/771
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Kontorstol med stel af stål og med hjul. Sæde og ryg betrukket med patineret cognacfarvet skind. Model 3117. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med pletter og skjolder.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag