Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)
Lars Gaihede siddende på en stol. Studie til “En Lægprædikant holder Gudstjeneste ved Skagens Strand”, hvor han ses i forgrunden siddende på en båd. 1876–1877. Sign. monogram. Olie på lærred. 55×37.
Det endelige maleri “En Lægprædikant holder Gudstjeneste ved Skagens Strand” fra 1877 erhvervet af Skagens Museer i 1973 (inv. no. 1247).
Minimale ridser og krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 10. december 2018
10 bud