Sophus Vermehren (f. København 1866, d. Frederiksberg 1950)
Interiør med kvinde, der ordner blomster. Usigneret. Olie på lærred. 57×48.
Ifølge seddel på bagsiden har maleriet været brandskadet, hvorfor signaturen er gået tabt. Maleriet blev restaureret i 1999.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 19. juni 2017