1632/636
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 701”. Seng af teak, hovedgærde med gavl af sjeneflet, to sengeborde med glasshylde, endegavl med sort skai. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. 1950'erne. H. 29/76. L. 200. B. 154. Indvendige mål L. 200. B. 150.
Litteratur: Mobilia 1958.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Stel med enkelte farveforskelle.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag