1632/​636

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 701”. Seng af teak, hovedgærde med gavl af sjeneflet, to sengeborde med glasshylde, endegavl med sort skai. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. 1950'erne. H. 29/76. L. 200. B. 154. Indvendige mål L. 200. B. 150.

Litteratur: Mobilia 1958.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Stel med enkelte farveforskelle.

Moderne kunst og design, 9. august 2016

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.400 DKK

4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK