Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)
“Opstilling med bøger, æsker og papirruller i stabel og en gul kande på et bord med hvid dug over det venstre hjørne”, ca. 1949. Sign. på bagsiden VL. Olie på lærred. 100×80.
Litteratur: Wilmanns og Brøns nr. 437. Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, 1963, kat. nr. 92. Udstillet: “Nordiska Konstförbundets vandringsutställning Vilhelm Lundstrøm”, Århus Kunstmuseum; Esbjerg Kunstpavillion; Kunstnernes Hus, Oslo; Moderna Museet, Stockholm; Amos Andersons Konstmuseum, Helsingfors, november 1977-maj 1978. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøm 100 år”, Charlottenborg Udstillingsbygning; Fyens Kunstmuseum; Randers Kunstmuseum, december 1993- maj 1994, kat. nr. 160. Proveniens: Grosserer Christian Kampmann.
Moderne kunst, 24. juni 2009