2034/850
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sofabord af kirsebærtræ med klapper. Model 5362. Udført og mærket med label hos Fredericia Furniture i 2001. H. 54. L. 84/160. B. 80.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben.
Moderne kunst og design, 18. august 2020
Vurdering
Hammerslag