917/​527

Carl Locher (f. Flensborg 1851, d. Skagen 1915)

“Nyborg. Dronningens Fødselsdag”. Saluterende krigsskibe på havet. Sign. Carl Locher 94, samt betegnet 'Nyborg. Dronningens Fødselsdag'. Olie på lærred. 42×58.

Betegnelsen “Dronningen” på nærværende maleri er en reference til dronning Louise (1817–1898), gift med Christian IX af Danmark (1818–1906). Hendes fødelsdag var den 7. september.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 708, 2007 nr. 605. Bruun Rasmussen auktion 721, 2003 nr. 1356.

Malerier og tegninger, 6. december 2023

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK