2040/517
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. Et par højryggede kontorstole med fod og armlæn af aluminum, stamme af forkromet stål med returdrej. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Model 3272. Formgivet 1965. Udført og mærket hos Fritz Hansen hhv. 2005 og 2006. (2)
Stelnr: 52129470E0Z/52472020GHU
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 29. september 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|