En samling diverse terracotta figurer bestående af bl.a. en togaklædt mand, rytter til hest, ammende gudinde mm. Nogle monterede på stande. Grækenland, Lilleasien. Forhistorisk og historisk periode. H. 8–17 cm. (7)
Proveniens: Bertil Sjöberg (1914–1999). Bertil Sjöberg var en svensk kunstmaler, der arbejdede både i Danmark, Spanien og Sverige. Fra omkring midt 1960erne til 1970erne etablerede han sin antiksamling og erhvervede antikker både på auktioner og gallerier.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Den klokkeformet figur samt firbenede dyr helt restaurerede/senere modelleret, tre figurer med repareret ved hals, ridser og afslag. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
28 bud