2450/815
Henning Koppel (f. København 1918, d. sst. 1981)
“Taverna”. Seks dele køkkentøj af kobber med hanke af rustfrit stål. Indersider belagt med sølv. Bestående af en sauterpande, tre gryder, heraf to med låg, samt to små kasseroller. Mærket Georg Jensen Design. Diam. 9–19,8. (6)
Brugsslitage, herunder ridser og mærker. Nogle områder irrede. Låg med mindre buler.
Vurdering
956248 |