903/​601

Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)

“Centrum”, september 1988. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 55×65. Uindrammet.

Litteratur: Albert Mertz Catalogue Raisonné, www. albertmertz.dk, gengivet under 'Værker, 1988'. Litteratur: Camilla Jalving og Christian Hald Foghmar: “Forskellen er ens. En monografi om Albert Mertz”, Strandberg Publishing, 2020, gengivet side 119.

Malerier, skulpturer, grafik, 29. september 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

18.000 DKK