Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Hedelandskab fra Anholt. Sign. Viggo Johansen. Anholt. 1877. Olie på lærred monteret på lærred. 21,5×29.
Proveniens: Viggo Johansens dødsboauktion, Winkel & Magnussen 199, 1936 nr. 5.
På bagsiden af lærredet et stempel fra kunstnerens dødsboauktion.
Talrige minimale krakeleringer og afskalninger. Mindre retoucheringer. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 6. marts 2023