René (Renato) Paresce (f. Carouge, Schweiz 1886, d. Paris 1937)
Opstilling med fisk, frugter og glas, 1920'erne. Sign. R. Paresce, 16/30, med dedikation A. et E. Fischer. Radering. Bladstørrelse 35×25.
Udstillet: “København/Paris/Retur. Omkring Ellen og Adam Fischer”, Statens Museum for Kunst og Randers Kunstmuseum, 1982, kat. nr. 192.
Proveniens: Samlingen efter kunstnerparret Ellen og Adam Fischer, København.
Papiret let gulnet og med enkelte håndteringsmærker.
842274 (Autobud) | ||
802069 | ||
842274 | ||
44555 |