2138/736
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To små vaser af stentøj, begge modelleret med smal munding. Dekoreret med hhv. mørk rødlilla og mørk grønbrun glasur med rødlige elementer. Sign. hhv. E.St.N, 96 og 7. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. Udført 1949–1968. H. hhv. 10,5 og 11,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag
15 bud