Knud Nellemose (f. København 1908, d. 1997)
Kravlende nøgen mand. Usign. Kunststen. H. 58 inkl. base. B. 110. D. 35.
En af flere variationer over motivet af den døende mand. Et tilsvarende værk til minde om Frihedskampens faldne kan opleves ved Frihedsmuseet.
Større og mindre revner og krakeleringer. Mindre afslag.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020